Meet our teachers at AISPP

Senior Leadership Team

BETSY HANSELMANN

HEAD OF SCHOOL

Betsy is a highly experienced school leader with 19 years in schools in Europe and Asia.

She earned a Master of Education in Educational Administration from Grand Canyon University, Arizona and a Bachelor of Science (Biology) from the prestigious Tufts University, in Boston, Massachusetts. Before coming to AISPP, Betsy was the Head of Secondary at the International School of Ulaanbaatar, Mongolia, where she served in leadership for 10 years.

Betsy is a trained Council of International Schools (CIS) and New England Association of Schools and Colleges (NEASC) Visiting Team Member.

ROBERT HYNDMAN

DEPUTY HEAD OF SCHOOL & PRIMARY PRINCIPAL

Robert has almost 30 years of experience in education, having started teaching in 1991 in New Zealand.

He earned his Master of Education Leadership Degree from Waikato University, having been awarded his Bachelor’s Degree from Massey University in New Zealand. Before moving to AISPP, Robert was a Primary Years Principal in China.

ROSS FERRIS

SECONDARY PRINCIPAL

Ross is an Australian who has enjoyed living, learning and working in some very diverse international settings (China, Japan, Bangladesh, Mauritius and Indonesia) over the past 16 years. He has worked in IB School in these countries and has been in leadership roles for 12 years, including six as a Secondary Principal. In 2016, he earned a Masters of International Education Administration from Endicott University.

Academic Team

Wanita Woithe

Assistant Primary Principal / PYP Coordinator / Head of ELC

Matthew Lloyd

Secondary Assistant Principal / DP Coordinator

Jacob Evans

Career-related Programme Coordinator

Bradley Kremer

Middle Years Programme Coordinator & Secondary Science

Jeroen de Haas

Secondary Math & Science / School's university and careers counselor

Sharon Gibbons

Guidance Counselor

Rombout van Eekelen

Special Educational Needs / Student Service Coordinator

Timothy Hilgenberg

Secondary Math

Ross Thomson

Secondary English Language & Literature

Jacqueline Cussen

Secondary English Language & Literature

Brian Jackson

Secondary Design

Robert Love

Business Management

Melissa Roosen

Secondary EAL

Neil Reith

Secondary EAL

Trent Fechter

Secondary PE/ Sports Coordinator

Ching Ying Yang (Jeanette)

Secondary Mandarin Language

Qin Zhou

Secondary Mandarin Language

Ousa Chao

Secondary Khmer Language

Maun Vann

Secondary Khmer Language

Alex McDonald

Primary Year 5

Tessa Butler

Primary Year 4A

Jody Liguori

Primary Year 4B

Rhonda Jones

Primary Year 3

Maureen McCauley

Primary Year 2A

Joanna Malolepsza

Primary Year 2B

Chantelle Love

Primary Year 1A

Kathryn O'Connell

Primary Year 1B

Christina Liguori

Foundation A

Cynthia Hardjakusumah

Foundation B

Andrew Cumming

Primary Math Supports

Peter Middleton

Primary EAL

Shawn O’Docharty

Secondary Theatre & Primary Arts

Chantra Chhum

Primary Khmer Language

Thida Sok

Primary Khmer Language

Hoi Yu Li (Nicole)

Primary Mandarin Language

Steve Saxton

Primary Performing Arts

Canan Kavalci

Primary PE

David Watts

Early Years 4

Donna Lamb

Early Years 4

Luke Jones

Early Years 3A

Laura Freeman

Early Years 3B

Georgina Iraheta

Early Years 3A

Cindy Cartwirght

Early Years 2A

Lindsey Watts

Early Years 2B

Hannah Slaughter

Aquatics Director

Alexander Kennedy - Ripon

Swimming Teacher

Stacy Hilgenberg

Teacher Librarian

Seyha Phan

TA - Yr5

Chanrith Chi

TA - Yr4

Sokleang Dut

TA - Yr3

Lyna Khuon

Head of PYP TA + TA - Yr2

Tith Thavy Pich

TA - Yr1

Rachana Loem

TA - Yr1

Sothea Chea

TA - Foundation

Sreypov Pet

TA - ELC4B

Sopanharoth Kong

TA - ELC4B

Sothea Cheng

TA - ELC4A

Vourchly Chap

Head of ELC TA + TA - ELC4A

Mara Din

TA - ELC3B

Saonan Pen

TA - ELC3B

Sinuon Nau

TA - ELC3A

Vanika Ly

TA - ELC2B

Chanlymey Hang

TA - ELC2B

Soman Pom

TA - ELC2B

Vuochly Heng

TA - ELC2A

Sreymom Khut

TA - ELC2A

Administration Team

Dalyta Mom

Personal Assistant to Head of School

Seda Un

Personal Assistant to Deputy Head of School

Traleen Cumming

Admissions Director & HR Manager

Chansocheata Chea

Admissions Assistant

Davy Khom

Admissions Assistant

Keopisey SOK

Receptionist

Vanny Iem

Business Manager

Sokunthea Chhen

Senior Accountant

Chansonita Sok

Accounting Assistant

Madalin Roth

Accounting Assistant

Chanrainsy Kith

Business Administrator

Panha Ly

Marketing & Communications Manager

Rathana Prom

Graphic Designer

Sothy Neth

Graphic Designer

Bekka Shadoan

IT Manager

Anthony Pham

Assistant IT Manager

Dara Dy

IT Technician

Pheara Nheb

Operations Manager

Vothy Ev

Medical Officer

Davy Nget

School Nurse

Laingka Luy

Operations Officer

Phean Un

Driver

Phorn Dea Long

Security Guard

Vireak Um

Security Guard

Sok Min

Security Guard

Menghort Phen

Security Guard

Sam At Oeurn

Security Guard

Saren Men

Security Guard

Sok Men

Security Guard

Khemra Chuop

Security Guard

Sary Thorn

Maintenance

Swis Sal

Electrician

Rithysak Dy

Gardener

Koemlok Ma

Gardener

Vothy Dy

Gardener

Sakol Nuon

Gardener

Vannara Noun

Gardener

Bora Tit

Cleaner Leader

Tola Phon

Cleaner

Sreymom Eak

Cleaner

Trop Chuop

Cleaner

Sreyneang Dy

Cleaner

Sokhoeun Khom

Cleaner

Sina Ek

Cleaner

Sitha Keo

Cleaner

Sreypov Yon

Cleaner

Srey Oun Khat

Cleaner

Sokhim Khom

Cleaner

Sopha Sal

Cleaner

Ouksa Sun

Cleaner

Anath Lach

Cleaner

Sreypum Eak

Cleaner

Veasna Nab

Cleaner